Hebei Mutian Solar Energy Technology Development Co., Ltd. er en af de mest pålidelige producenter og leverandører af solis s6 5-8kw trefaset inverter i Kina, understøtter også tilpasset service. Velkommen til at købe avanceret solis s6 5-8kw trefaset inverter på lager fra vores fabrik.
Produktbeskrivelse
hvad er Solis S6 5-8KW trefaset inverter?

Hos Mutian Solar Systems skaber vi energiløsninger, der omdefinerer grænser. Samarbejdet med Solis om at inkorporere Solis S6 5-8KW trefaset invertermodul i vores modulære solvarme-opbevaringssystemer præsenterer en havændring i energi for samfund og husstande, -, hvordan de ser det, bruger det og de registre, hvori det styres. Dette er ikke blot et produktpartnerskab; det er en gen-forestilling af energiøkosystemer som levende adaptive netværk, der dyrker modstandskraft, intelligens og synkronisering med naturen.
hvad er tilfælde af Solis S6 5-8KW trefaset inverter?
Mutians S6-EH2P modulære fleksibilitet bringer helt nye niveauer af skalerbarhed og inkarnerer Mutians vision om skalerbar energiuafhængighed gennem decentralisering. I situationer, hvor netpålidelighed ikke er en mulighed, udnytter disse systemer, at denne inverter giver adgang til solenergi for hele landsbyer, og skaber i fællesskab for dette kollektiv pålidelig, robust, vedvarende energi til skoler, sundhedsfaciliteter og små virksomheder, der uddanner, yder sundhedspleje og sætter små virksomheder på plads for at sikre fortsat økonomisk modstandskraft.
Et Mutian-projekt i Sydøstasien inkorporerede f.eks. grupperede S6-EH2P-invertere, der drev et mikronet til mere end 500 husstande. Med tilføjelsen af både backup-generatorer og smarte belastningscontrollere nåede de 98 % energiautonomi, hvilket betyder, at de næsten ikke var afhængige af disse dyre dieselimporter, samt negerede adskillige kulstofemissioner. Det er det, der er energidemokrati i aktion, en forestilling om fremtidig energiadgang som ikke - en vare, men en kollektiv menneskeret til adgang.
hvad er funktionerne i Solis S6 5-8KW trefaset inverter?
• Understøtter PV-input op til 160 % af inverterens nominelle jævnstrøm, hvilket maksimerer soludnyttelsen
• Understøtter op til 21A PV-indgangsstrøm, kompatibel med det fremtidige PV-modul med højere-effekt
• 200 % overbelastning i 10 sekunder i slukket-nettilstand, hvilket sikrer stabil opstart af motorer, vandpumper og klimaanlæg
• Problemfri tænd/sluk-netskift på under 10 ms, der garanterer uafbrudt strømforsyning
• Understøtter split-fase ubalanceret output, hver fase understøtter output max. 50 % nominel invertereffekt
• Flere batterimuligheder, kompatibel med ethvert batteri (mellem 40V-60V)
• Flere metoder til generatorforbindelse og automatisk kontrol, hvilket muliggør fleksibel lokal implementering
• Understøtter maks. 6 stk. parallelt, hvilket udvider systemkapaciteten
• Smart Load management, forlænger backup-tiden for kritiske belastninger
• Tilpasset batteribackup-niveau for uafbrudt strøm
• PV kun off grid-tilstand for at reducere de oprindelige investeringsomkostninger
• 7-tommer industriel-berøringsskærm, der giver en større, brugervenlig grænseflade til lokal betjening
• Understøtter eksisterende PV-net-tilslutning til eksportkontrol og brug uden-net
• Indtrængningsbeskyttelse IP66, tilpasser sig barske omgivelsesforhold
Konklusion: Energi som en menneskerettighed
I denne æra, hvor klimaet haster, handler vores samarbejde med Solis ikke kun om innovation, det handler om at genskabe, hvad der er muligt. Sammen sælger vi ikke kun invertere, vi giver generationer af mennesker mulighed for at tage deres energihistorie tilbage.
Populære tags: solis s6 5-8kw trefaset inverter, Kina solis s6 5-8kw trefaset inverter fabrikanter, leverandører, fabrik
Produktparametre
| DATABLAD | Solis S6-EH2P(5-8)K02-SV-YD-L inverter | |||
| Indgang DC (PV side) | ||||
| Anbefalet max. PV array størrelse | 10 kW | 12 kW | 16 kW | 16 kW |
| Maks. brugbar PV-indgangseffekt | 8 kW | 9,6 kW | 12,8 kW | 12,8 kW |
| Maks. indgangsspænding | 500 V | |||
| Nominel spænding | 330 V | |||
| Start-spænding | 90 V | |||
| MPPT spændingsområde | 90 - 435 V | |||
| Maks. indgangsstrøm | 21 A / 21 A | 21 A / 42 A | 42 A / 42 A | |
| Maks. kortslutningsstrøm | 24 A / 24 A | 24 A / 48 A | 48 A / 48 A | |
| MPPT-nummer / Maks. input strenge nummer | 2 / 2 | 2 / 3 | 2 / 4 | |
| Batteri | ||||
| Batteritype | Li-ion/bly-syre | |||
| Batterispændingsområde | 40 - 60 V | |||
| Maks. oplade/aflade strøm | 5 kW | 6 kW | 7,5 kW | 8 kW |
| Maks. lade-/afladestrøm | 112 A | 135 A | 190 A | 190 A |
| Meddelelse | RS485 / CAN | |||
| Output AC (netside) | ||||
| Nominel udgangseffekt | 5 kW | 6 kW | 7,5 kW | 8 kW |
| Nominel netspænding | 2L+N+PE / 220 V; L1/L2/N(PE) ;127 V (L-N) / 220 V (L1-L2)V ;120 V (LN) / 240 V (L1-L2) | |||
| Nominel netfrekvens | 60 Hz | |||
| Nominel netudgangsstrøm | 20.8 A / 22.7 A | 25 A / 27.3 A | 31.3 A / 34.1 A | 33.3 A / 36.4 A |
| Maks. udgangsstrøm | 22.9 A / 25 A | 27.5 A / 30 A | 31.3 A / 34.1 A | 36.7 A / 40 A |
| Effektfaktor | >0,99 (0,8 førende - 0.8 halter) | |||
| THDi | < 3% | |||
| Input AC (netside) | ||||
| Indgangsspændingsområde | 2L+N+PE / 220 V; L1/L2/N(PE) ;127 V (L-N) / 220 V (L1-L2)V ;120 V (LN) / 240 V (L1-L2) | |||
| Maks. indgangsstrøm | 35 A | 40 A | 50 A | 50 A |
| Frekvensområde | 55 - 65 Hz | |||
| Input generator | ||||
| Maks. indgangseffekt | 5 kW | 6 kW | 7,5 kW | 8 kW |
| Maks. indgangsstrøm | 20.8 A / 22.7 A | 25 A / 27.3 A | 31.3 A / 34.1 A | 33.3 A / 36.4 A |
| Nominel indgangsfrekvens | 60 Hz | |||
| Output AC (backup-op) | ||||
| Nominel udgangseffekt | 5 kW | 6 kW | 7,5 kW | 8 kW |
| Maks. tilsyneladende udgangseffekt | 2 gange mærkeeffekt, 10 s | |||
| Sikkerhedskopier-skiftetid | < 10 ms | |||
| Nominel udgangsspænding | L1/L2/N(PE), 127 V / 220 V (delt fase); L1/L2/N(PE) ;127 V (L-N) / 220 V (L1-L2)V ;120 V (LN) / 240 V (L1-L2) | |||
| Nominel frekvens | 60 Hz | |||
| Nominel udgangsstrøm | 20.8 A / 22.7 A | 25 A / 27.3 A | 31.3 A / 34.1 A | 33.3 A / 36.4 A |
| Maks. AC gennemløbsstrøm | 35 A | 40 A | 50 A | 50 A |
| THDv (@lineær belastning) | < 3% | |||
| Effektivitet | ||||
| Maks. effektivitet | 96.0% | |||
| EU-effektivitet | 94.5% | |||
| BAT opkrævet af PV / AC max. effektivitet | 95.0% | |||
| BAT afladet til AC max. effektivitet | 95.0% | |||
| Beskyttelse | ||||
| Overspændingsbeskyttelse | Ja | |||
| Jordfejlsovervågning | Ja | |||
| Integreret AFCI 2.0 | Ja | |||
| DC omvendt-polaritetsbeskyttelse | Ja | |||
| Beskyttelsesklasse / Overspændingskategori | I / II (PV og BAT), III (MAINS og BACKUP og GEN) | |||
| Dados gerais | ||||
| Maks. tilladt faseubalance (gitter og back-op) | 50% | |||
| Dimensioner (B × H × D) | 390 × 620 × 237 mm | |||
| Vægt | 29,8 kg | |||
| Topologi | Transformerløs | |||
| Eget-forbrug (nat) | < 20 W | |||
| Driftsomgivelsestemperaturområde | -25 ~ +60 grader | |||
| Relativ luftfugtighed | 0 - 100% | |||
| Indtrængningsbeskyttelse | IP66 | |||
| Støjemission (typisk) | < 50 dB(A) | |||
| Køling koncept | Intelligent ventilator-afkøling | |||
| Maks. driftshøjde | 4000 m | |||
| Nettilslutning standard | Inmetro140, IEEE 1547 | |||
| Sikkerhed / EMC standard | IEC/EN 61000-6-1/2/3/4, IEC/EN 62109-1, IEC/EN 62109-2, UL 1741, UL 1699B, FCC | |||
| Funktioner | ||||
| DC forbindelse | MC4-stik (PV-port) / Klemmeblok (BAT-port) | |||
| AC tilslutning | OT terminal | |||
| Vise | 7,0" LCD-skærm & Bluetooth + APP | |||
| Meddelelse | RS485, CAN, valgfrit: Wi-Fi, GPRS, LAN | |||









